Pondělí 13. Srpen 2007, 17:30 hod.

Asi zhruba taková je slanost Jaderského moře. Jestli tomu tak je i v jeho slovinské části nevím, protože jsem byl líný to hledat :). Ke stejnému moři jsme se v neděli spolu s Martou a Anou vydal. Přidal se k nám ještě Mihajlo z fakulty.

O co menší kus moře Slovinsko má, o to více jsou na něj hrdí :). Nejznámějšími místy jsou přístav Koper (kotví zde obrovské dopravní lodě, jejichž náklad se pak rozváží po železnici do ostatních zemí) a další městečka Isola, Portorož a Piran. Celá tato oblast byla kdysi pod vlivem Benátek a díky tomu si připadáte jako v Itálii nebo Chorvatsku, do kterých ej to vlastně co by kamenem dohodil.

Z Ljubljany do Piranu jezdí docela pravidelně (asi co 2 hodiny) autobusy. Přičemž za jednosměrnou jízdu zaplatíte 12€ a cesta trvá asi 2 h 45 min. Komu v autobusech není dobře, ten by se měl vybavit Kinedrylem, protože ačkoliv do Koperu vede dálnice, autobusy jezdí přes okolní obce mimo ni. A protože je Slovinsko docela hornatá země, tak ta cesta podle toho vypadá :).

Piran je historické městečko s klasickým jaderským stylem, což můžete sami vidět na fotkách. Prošmějdíte ho asi za 2 hodinky včetně vyšplhání na nejvyšší vež v Piranu. Ale co potom? Řeknete si, když moře, tak se koupat. Ovšem ono to tady není takové jednoduché. Pláže tady prostě nejsou (to co vidíte na nekterých fotkách jako oblázkovou pláž je naturistická pláž, kde se holkám nechtělo :). Jediné co tady najdete je betonová promenáda kolem moře, a semtam schůdky do něj. A miliony lidí. Tohle jsem docela čekal, ale i tak mě to nepříjemně zaskočilo.

Zbytek naší skupinky chtěl na písečnou pláž, tak jsme šli pěšky (asi 40 minut) do městečka Portorož. Tohle je přesný opak Piranu. Pokud má nějaké historické jádro, tak jsem ho nenašel, nebo je výborně skryté. Ovšem hotely tu jsou jeden na druhém namačkané jako sardinky. Pláže klasika beton (v 99% placený vstup) a jedna, ano nepřepsal jsem se, písečná pláž. A pokud v Piranu byly miliony lidí, tak tady jich byly miliardy. Voda byla díky písku zakalená a později odpoledne v ni byly hromady řas (vypadaly jako tráva). Pokud si tady chcete dát klasické jídlo, tak si připravte asi 15€! Pizza vyjde na 10€. My jsme s sebou měli naštestí pořádnou svačinu, protože tohle byla fakt síla.

Nevím, jestli jsem náročný, ale slovinské moře mě hodně zklamalo. Možná to bylo i tím, že jsem čekal trochu více. Ptal jsem se Marty a Any, co jsi ony myslí a dostal jsem jednoznačnou odpověď, že jezero Bohinj nemá konkurenci a celé moře strčí s přehledem do kapsy.

Co jsem za celý ten den získal? Dobrý pocit z historického Piranu, hodně špatný pocit z Portorože a opálené sluneční brýle na obličeji :).

Jo, málem bych zapomněl. Fotky jsou tady :).