Čtvrtek 18. Březen 2010, 14:56 hod.

Aktualizováno (19.3.2010): Tak přeci jen se jedná o elektromotor. Do rychlosti 24 km/h pomáhá nebohému pošťákovi znásobením jeho šlapací síly o 50-100 %. Při dosažení 24 km/h se vypne.

Pro dnešek ještě zůstanu u tématu, které jsem nakousnul minule. A to cyklismus :).

Když jsem si dnes ráno (ráno na mé poměry) oslněn ostrým sluncem vykračoval svěžím tempem k institutu. Uviděl jsem místního pošťáka, kterak na svém kole ověšeném brašnami velmi lehounce a bez námahy vyjel kopec tak, že by se za to nemusel stydět ani Lance Armstrong v dobách své největší slávy. Tuto scénu jsem přisuzoval onomu oslnění a dále jsem se jí nezabýval. Jenom pro upřesnění. Zdejší pošta nevyužívá služeb chodců, vláčejících za sebou brašnu na kolečkách, nýbrž jezdce na žlutých jednostopých vozidlech :).

Ovšem za zhruba 5 minut jsem viděl totéž a protože jsem již byl ve stínu jedné z budov, tak jsem usoudil, že nesním ani nemám halucinace a začal nad tím dumat. Předpokládal jsem, že součástí kola bude nějaký motor a podle toho, že motorcykl neprodukoval hluk, by se mělo jednat o motor využívající energii elektrickou. Z této nevědomosti jsem byl vyveden cestou z oběda, kdy mi bylo řečeno, že součástí kola jest disk rotující kolem jedné osy určený k akumulaci energie kinetické, tzv. setrvačník :). Bližší princip fungování rozhodně hodlám prozkoumat ať už pomocí internetu nebo osobně. Jenom doufám, že při druhé možnosti nepřijdu k nějaké újmě :).