Úterý 16. Březen 2010, 21:48 hod.

Dnešní skoropozdněvečerní tok myšlenek nebude o přesvědčování ani se nebude jednat o žádnou polemika na téma, kterak se nevyhnout exkrementům :).

Spíše se zaměřím na to, jak se v Kielu žije některým skupinám sportovně naladěných jedinců. Za těch 14 dní, co tady jsem, se pořád a všude setkávám s funícími individui navlečenými do čepice, lehké bundičky a přiléhavých tepláků, vše pokud možno z Moiry. Nejedná se o místní skupinu úchyláků, nýbrž o běžecky naladěné obyvatele. Co je pro mě nepochopitelné je fakt, že tito jedinci běhají v jakékoliv situaci, ať svítí slunce (což se tady zatím moc nedělo), je pod mrakem, padají trakaře či fouká krutý severní vítr od moře. Tento pohled mou osobu naplňuje ještě výraznějším pocitem mrazu, kterému nedokáže zabránit ani kombinace termotílka, trička, košile, mikiny polartec a neprofouknutelné (do jisté míry, jak jsem se zde již mohl přesvědčit) bundy. Musím ale uznat, že místní fjord (Förde, tak se tomu zde říká), nábřeží ho lemující a svěží, mořem prosycený vzduch k tomu přímo vybízí. Stejně jako racci, kteří se svým neustálým chechotem snaží nebohé běžce vybičovat k vyšším výkonům, a desítky kilometrů značených! běžeckých tras s rozličnou délkou, povrchem a náročností.

Druhý hojně se zde vyskytující druh jsou cyklisté. Ve městě se cyklostezky nacházejí skoro všude a pokud přeci jenom ne, tak se rozhodně nemůže stát, že vás nějaký cyklista jedoucí po chodníku sejme a ještě vás zdrbe za to, že se mu motáte do cesty (lehká narážka na běžnou situaci v jednom nejmenovaném východočeském městě nacházejícího se na soutoku Labe a Orlice ;). To pravé potěšení vám ovšem přinese pohled do mapy s vyznačenými cyklostezkami v blízkém či vzdáleném okolí. Mezi lahůdky pravděpodobně bude patřit jedna, která se line kolem celého Kiel-kanálu (spojnice Baltu se Severním mořem; komu by se taky chtělo trmácet kolem Dánska, že ;). Momentálně je koncentrace cyklistů relativně malá. Může za to písek, který se zde překvapivě nedostal z mořských pláží, nýbrž z posypových vozů v průběhu zimy (ano i tady byl sníh a i tady nad tím kroutí hlavami). Jestliže v zimě písek sloužil k udržení stability, tak momentálně činí naprostý opak, což dělá problémy nejen cyklistům (o čemž se už přesvědčili i někteří z institutu; pro škodolibé, o mě se nejedná ;), ale místy i chodcům a běžcům. Kdy bude odklizen si troufnout neodvážím. Možná se čeká na příznivější vítr :).

Na závěr poděkování všem, kteří tyhle moje ptákoviny čtou. Včera se počet návštěv přehoupnul přes stovku. Sice tohle nedělám kvůli čtenosti a pozici ve vyhledávání Googlu, ale rozhodně to potěší. Díky.

P.S. Zaujala mě jedna věc. Pokud do Googlu zadáte „SEP Slovinsko“, tak na prvním místě jsou stále ty moje žblepty, i když jsem tam byl již před třemi lety :).